Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Duru Güzellik – Duruguzellik.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Estetik
  4. »
  5. Alerji Testi Nedir?

Alerji Testi Nedir?

haber haber -
9 0

Alerji Testi Nedir?

Bağışıklık sisteminin düşmesi, genetik faktörler ve diğer etkenlere bağlı olarak vücudumuz farklı maddelere karşı reaksiyon verebilir. Aniden gelişen durumların tespit edilmesi için uygulanan teste alerji testi denir.

Alerji Testleri Neden Yapılır?

Alerjiye neden olan maddeler uzun süre maruz kalmak, solunum durması, cilt rahatsızlıkları ve göz hastalıklarına neden olabilir. Bu nedenle sıraladığımız bu hastalıkların gelişmemesi ve sağlığın korunması için alerji testi uygulanır.

Alerji Testi Ne Zaman Yapılır?

Kuru öksürük, göz sulanması, burun ve gözlerin kaşınması, ciltte kızarıklık ve kabarma durumları alerjik bir reaksiyon olduğunu gösterir. Bu durumlardan herhangi biri yaşanırsa vakit kaybetmeden alerji testi uygulanmalıdır.

Alerji Testi Fiyatları

Önceki yıllarda her sağlık kuruluşunda alerji testi uygulanmazken günümüzde birçok kurum bu hizmeti vermektedir. Bu nedenle işlem maliyetleri sabit değildir. Alerji testi fiyatları hakkında sağlık kurumları ile görüşerek doğru bilgi edinebilirsiniz.

Covid Testi (Korona Virüs) Nedir?

Covid testi uygulaması ile SARS – COV2 virüsünün neden olduğu bulaşıcı ve ateşli hastalığın tespiti yapılır. Her insanda farklı belirtiler ortaya çıksa da en sık karşılan semptomlar tat ve koku kaybıdır.

Geçen yıllarda insanların sağlığını tehlikeye atarak olumsuz etkileri olan yeni bir virüs Dünya’ya hızla yayıldı. Bu virüse Coronavirüs etkeninin sebep olduğu belirlendi ve bu nedenle Koronavirüs hastalığı olarak günümüzde bu sağlık sorunları ile mücadele etmekteyiz.

SARS- COV etkeninin tespiti için uygulanan tetkike covid testi denir. Kişinin hastalık belirtileri göstermesine bağlı olarak uygulanır. Covid etkenini tespit eden bu test aynı zamanda PCR testi olarak da adlandırılır.

Covid Testi Ne Zaman Yaptırılmalı?

Hastalık belirtileri ortaya çıktığında ya da hasta biri ile temas ettikten sonra Covid testi uygulanmalıdır. Virüsün kuluçka süresi vardır. Bu nedenle tetkikin doğru çıkması için bu süre hesaplanarak işlem yapılmalıdır.

Covid Testi Nasıl Yapılıyor?

Günümüzde Corona hastalığı etkeninin tespiti için tek kullanımlık Covid testi kitleri ile etkenin olup olmadığı araştırılıyor. Test kitlerinin verdiği sonuca göre kişinin Corona’ya yakalanıp yakalanmadığı belli oluyor.Test sonucunun pozitif çıkması hastalık etkeninin var olduğunu gösterir. Negatif sonuçlarda ise kesin olarak hastalık yoktur diyemeyiz.

Covid-19 Testi Pozitif İse Ne Yapılmalı?

Covid testi sonucunun pozitif çıkması durumunda doktorun reçete ettiği ilaçlara başlanır. İzolasyon süresi boyunca evdeki insanlardan mümkün olduğu kadar uzak durulur. Bol su içerek bağışıklık sistemi desteklenmelidir. Kronik rahatsızlığı olan kişiler bu hastalıklarının tedavisi için kullandığı ilaçları da düzenli almalıdır.

Covid-19 Testi Negatif İse Ne Yapılmalı?

Negatif test sonucu demek hastalık etkeninin vücuda girmediğini gösterir. Ancak uzmanların yaptığı açıklamalara göre negatif bir test sonucu belirli bir süre sonra pozitife dönebilir. Bu nedenle semptomu olan hastalar belirli bir süre diğer insanlar ile mesafesini korumalı ve şikayetleri geçmez ise tekrar pcr testi için başvurmalıdır.

PCR Testi Kaç Günde Çıkar?

Hastalardan alınan numunelerin çalışılması bir günden az bir zaman alır. Hastalığın bulaşmasını engellemek için mümkün olan en kısa sürede test sonucunun çıkarılması hedeflenir. PCR testi en geç 24 saat içerisinde sonuçlanır.

PCR Kan Testi Nedir?

Kan tahlili farklı değerlerin bakıldığı ve birçok hastalık etkeninin tespit edildiği çok geniş kapsamlı tetkiklerdir. Bu nedenle hemen her türlü hastalık durumunda kan tahlili istenir. PCR testi ile birlikte uygulanan kan tahlili doğru tanı koymak için gereklidir.

PCR Testinin Avantajları Nelerdir?

Erken dönemde hastalığın teşhis edilmesini sağlar. Sitokin fırtınası denilen ve hastanın ciğerlerinde geri dönüşü olmayan hasarlar bırakabilir. PCR testi uygulayarak erken tedavi imkânı elde edilir.

PCR Testi ile Antikor Testi Arasındaki Fark Nedir?

Antikor testi hastalık geçirildikten sonra bünyede bağışıklık gelişip gelişmediğini gösterir.  PCR testi ise hastalığın varlığını araştırmak için uygulanır. Alerji testi ile de sıkça karıştırılan Covid testinin sonucu diğer teste göre farklı bir işlem ile yapılır.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir