Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Duru Güzellik – Duruguzellik.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Araştırmalar egzersiz yapma saatlerinin kadın ve erkekler arasında farklılık gösterdiğini söylüyor

Araştırmalar egzersiz yapma saatlerinin kadın ve erkekler arasında farklılık gösterdiğini söylüyor

haber haber -
16 0

Spor yapmak ve hareket etmek her zaman sağlıklı bir aktivitedir. Ancak spor yaptığınız zamanın en az yaptığınız egzersiz kadar önemli olduğunu biliyor muydunuz? ABD’de yapılan bazı araştırmalara göre, egzersiz yaptığınız saatlere göre farklı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Araştırmaya göre kadın ve erkeklerin egzersiz saatlerinin birbirinden farklı olması gerekiyor. BBC’de yayınlanan habere göre, kadınlar sabah egzersizinde daha çok yağ yakarken erkekler gece egzersizinde daha etkili sonuçlara ulaşıyor. Hormonal farklılıklar, biyolojik saat, ve uyku döngüsü gibi etmenler kadın ve erkeklerin neden farklı zamanlarda farklı sonuçlar elde ettiğini açıklamakta rol oynuyor.Araştırmacılar katılımcıların tansiyonu ve yağ oranlarının yanı sıra esneklik ve güç dengelerini ölçtü. 12 haftalık sürecin ardından tüm katılımcıların, egzersiz yaptıkları saat fark etmeksizin, genel sağlığının çok daha iyi bir duruma geldiği tespit edildi.

Skidmore Üniversitesi’nde çalışan Doktor Paul Arcerio, “En iyi egzersiz zamanı, programınıza uyan ve iyi hissettiğiniz andır” dedi. Ancak kadın ve erkeklerin ideal egzersiz zamanlarının farklılık gösterebileceğini belirtti.

Dr. Arcerio, daha çok yağ yakmak isteyen kadınların sabah egzersiz yapması gerektiğini belirtti. Göbek-bel çevresindeki yağlar, karaciğer dahil iç organları çevrelediği için egzersiz saatine bu anlamda dikkat etmekte fayda var. Eğer kadınlar kas kütlesini artırmak istiyorsa akşam egzersizlerini tercih etmeliler.

Erkeklerin ise egzersiz yapma saatleri kadınlar kadar hassas değil. Ancak yapılan araştırmalar, akşam egzersizlerinin erkekler için nispeten daha ideal olduğunu gösteriyor.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir