Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Duru Güzellik – Duruguzellik.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Botoks Nedir? Nasıl Yapılır?

Botoks Nedir? Nasıl Yapılır?

haber haber -
24 0

Botoks Nedir? Nasıl Yapılır?

Başta estetik müdahaleler olmak üzere birçok tıbbi alanda uygulanan botoks, yüz kırışıklıkların ve aşırı terleme tedavisi için kullanılan bir işlemdir. Botoks, clostridium botulinum adı verilen bir bakteriden elde edilmektedir. Yüzdeki çizgileri ve kırışıklıkları kaldırmada kesin çözümler sunar ve en güvenilir yöntemdir. Sistemik olarak bütün kaslara tesir etmeyen botoks, yalnızca enjekte edildiği bölgeye etki eder ve sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınmasını önler. Aynı zamanda sinirler ile kaslar ya da ter bezleri arasındaki elektriksel iletimi geçici bir süreliğine durdurur.

İlk zamanlar göz tembelliği, blefarospazm ve servikal distoni tedavisinde kullanılan botoks, ilerleyen zamanlarda kaş çatmaları yüzünden oluşan kırışıklıkları düzeltmek amacı ile kullanılmıştır.

Botoks Neden Yapılır?

En çok yüz kırışıklıklarında ve aşırı terleme sorunlarında kullanılan botoks, hem tedavi eden hem de koruyan bir niteliğe sahiptir. Zaman içerisinde yüzde beliren çizgilerin açılmasını sağlamakla beraber, henüz yüze yerleşmeyen ve derinleşmeyen çizgilerinde iyileşmesine olanak tanımaktadır. Bunların yanı sıra ter bezlerini bloke etmesiyle de aşırı terleme derdine de son verir.

Botoks Hangi Alanlarda Kullanılır?

Kırışıklık tedavisi; mimiklerin yıllarca çalışması üzerine örten derideki kıvrımların daha belirgin hale gelmesine ve yüzdeki dinamik çizgilerin ortaya çıkmasına neden olur. En sık ortaya çıkan dinamik çizgiler, kaş arası, alın, göz çevresi ve dudak çevresindedir. Göz ve alın kenarındaki çizgiler kişiye daha yaşlı gir görüntü sağlarken, kaş arasındaki çizgiler ise kişiye çatık kaş ve kızgın bir bakış ifadesi vermektedir. Mimik kaslarına botoks uygulanarak hareketleri zayıflatılabilir, kas hareketlerindeki azalma üzerinde bulunan derinin kas hareketleri ile katlanmasını ve katlanmaya bağlı çizgilenmeyi de azaltmaktadır. Bu şekilde kızgın ve yaşlı olarak görünen yüz ifadesinde gözle görülür bir düzelme sağlanmaktadır.

Yüz Şekillendirme

Botoks ile kaşların kuyruk kısmından kaldırılması, şaşkın görünüme yol açan kaş ortasındaki kabarıklığın indirilmesini sağlamaktadır. Gülüş ile beliren üst diş etinin görülmesi, gülerken estetik olmayan bir görünüme neden olur. Bu durum botoks enjeksiyonu ile rahatlıkla düzetilir.

Aşırı Terleme Tedavisi

Botoks uygulaması ter bezlerine uygulandığında ter bezleri ile sinir uçları arasındaki etkileşim durdurularak ter bezlerinin çalışması azaltılır. Vücutta en çok terleyen bölgeler avuç içleri ve koltuk altı bölgesidir. Aşırı terleme ve ter kokusundan şikayetçi olan kişilerin terleyen bölgelerine botoks uygulandığında şikayetlerde düzelme sağlanabilir. Uygulama öncesinde yapılan testler ile aşırı terleme bölgeleri saptandıktan sonra yapılan uygulamanın etkisi 6 aya kadar sürmektedir.

 

Migren Tedavisi

Migren için yapılan botoks tedavisi, kafa ve boyundaki 7 bölgeye, 31 enjeksiyon bölgesinden daha ince olan iğne uçları ile yapılmaktadır. Bu tedavi kişiye özel planlanmakta ve 12 hafta ara ile en az 2 tedavi dönemi ile uygulanmaktadır. Bazı hastalarda tedavi için enjeksiyon tekrarlanması gerekirken bazı hastalarda etkisi birkaç yıl boyunca devam etmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir