Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Duru Güzellik – Duruguzellik.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın Enflasyon ve Ekonomi Açıklamaları

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın Enflasyon ve Ekonomi Açıklamaları

haber haber -
11 0

Enflasyonla Mücadelede Geçiş Dönemi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, NTV’de yaptığı açıklamada, enflasyonla mücadelede geçiş döneminde zemini güçlendiren adımlar atıldığını belirtti. Yılmaz’a göre, enflasyon mayıs ayından itibaren düşüşe geçecek ve temmuz, ağustos, eylül aylarında da düşüş sürecek. Yıl sonunda enflasyonun yüzde 38’ler seviyesine düşmesi hedefleniyor. 2026 yılına gelindiğinde ise enflasyonun yüzde 10’un altına düşmesi planlanıyor.

Üretim Ağırlıklı Büyüme Hedefi

Yılmaz, 3 yıla yayılan bir planları olduğunu ve bu planın tüketim ağırlıklı değil, üretim ağırlıklı büyümeyi öngördüğünü vurguladı. Enflasyonla mücadele ederken aynı zamanda istikrarlı bir şekilde büyümeyi hedeflediklerini belirten Yılmaz, bu sürecin kolay olmadığını ancak 3 yıllık perspektifte hem enflasyonu düşürmeyi hem de büyümeyi sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

Vergi Düzenlemeleri ve Yeni Anayasa Tartışmaları

Yılmaz, yapacakları vergi düzenlemelerinin enflasyonu artırmayacağını ve kayıt dışılığı azaltmayı hedeflediğini belirtti. Borsada işlem vergisi konusundaki spekülasyonlara da değinen Yılmaz, borsada kazançlar üzerinden vergi olmadığını, sadece işlem ücreti üzerinden cüzi bir miktarın tartışıldığını ifade etti. Ayrıca Yılmaz, Türkiye’nin sivil iradeyle oluşturulmuş bir anayasaya ihtiyacı olduğunu ve diğer partilerle süreç yürütüldüğünü söyledi. Umutlarının toplumun desteğiyle bu süreci tamamlayacakları yönünde olduğunu belirtti.

İlgili Yazılar