Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Duru Güzellik – Duruguzellik.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Estetik
  4. »
  5. Donuk Omuz Tanısı

Donuk Omuz Tanısı

haber haber -
24 0

Donuk Omuz Tanısı

Bu durumun tanısı için öncelikle kişide meydana gelen belirtiler göz önüne alınır. Daha sonra ise bunun için sağlık durumu ve geçmişinin bilinmesi gerekir. Gerekli görüntüleme ve röntgen işlemleri ile omuz tedavisine başlanır ve donuk omuz sorunu önlenir.

Donuk Omuz Nasıl Meydana Gelir?

Donuk omuz kapsül omuzun kendi etrafında kalınlaşıp sıklaşarak hareket kısıtlaması ile meydana gelir. Düşme ya da çarpma gibi durum sonrasında donuk omuz sorunu meydana gelebilir.

Donuk Omuz Nasıl Tedavi Edilir?

Donuk omuz tedavisi hareket egzersizleri ve eklem kapsülüne enjekte edilen ilaçlar verilerek tedavi edilebilir. Aynı zamanda ortopedik cerrahi işlemi de etkili olabilir. Bu sayede donuk omuz sorunu giderilir.

Diz Artroskopisi Nedir?

Diz Artroskopisi kelime anlamı ile kişinin diz ekleminin içine bakmak demektir. Diz artroskopisi ile birlikte kişiler diz sorunlarından kolay, ağrısız ve acısız bir şekilde kurtulabilirler. Yapılan bu işlemde fiber optik kelimeler ve teknolojik görüntüleme aletleri kullanılır. Bu sayede kişinin dizinde meydana gelen sakatlanma ve hastalıklara yönelik olan sorunlar kolay bir şekilde tespit edilebilir.

Genel olarak tüm işlemlerde olduğu gibi diz artroskopisi işleminde de daha küçük olan aletlerin kullanımı yapılabilir. Bu sayede kişinin vücut bölgesine daha az kesiler açılır ve bu açılan küçük çaplı kesiler kişiye daha az ağrı yaparken aynı zamanda hemen iyileşmesine katkıda bulunur.

Diz Artroskopisi işlemi kişinin daha çabuk iyileşmesine katkıda bulunur. Görüntüleme işlemi ile kişinin cilt altındaki diz sorunlarını tespit eden, tanı koyan ve hatta tedavi yöntemi belirlemeye katkıda bulunan Diz Artroskopisi; kişi için oldukça ideal bir tedavi işlemidir.  Bu tedavi işleminde açık ameliyat oranlarına göre açık kesi daha az olduğu için kişi son derece rahat bir tedavi sürdürebilir.

Artroskopi işlemi kapalı diz ameliyatı olarak bilinen bir işlem olmakla birlikte son derece güvenli ve işe yarar bir tedavi yöntemidir. Aynı zamanda bu tedaviyi olacak kimseler için önceden detaylı ve kapsamlı bir araştırma içerisine girmeleri tavsiye edilir. İyi bir doktor iyi bir tedavi seçeneği olup hasta kişi için de bu süreç son derece sağlıklı ilerler.

Diz Artroskopisi Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

Diz Artroskopisi genel olarak dizde bulunan sorunları bulmak amacı ile tercih edilen bir tanı yöntemidir. Bu tedavi işlemi çoğunlukla yırtık menisküslerin tedavisinde kullanılırken; kıkırdak nakli, ön çapraz bağların yırtılması ve hasar gören eklem kıkırdaklarının törpülenmesinde tercih edilen bir işlemdir.

Bununla birlikte gergin durumdaki bağların gevşemesinde, eklem içinde rahatça dolaşan parçaların alınmasında ve son olarak ise dizdeki sinovyal dokuyla ilgili hasarı çözmede kullanılır.

Diz Artroskopisi Faydaları

Diz Artroskopisi işleminin kişiye birçok fayda ve getirisi bulunur. Bunlardan en başlıca olanı kişiye daha az doku yarası açılır, daha çabuk iyileşme kat eder ve iz kalma durumu daha azdır.

Omuz Yırtığı Neden Olur?

Halk arasında omuz yırtığı olarak bilinen aslında manşet kasları; yani omuz eklem kemiklerinin çevresini kaplayan rotator kaslarının yaralanması ve yırtılması adına verilen bir isimdir. Bu manşet kasları kişide omuzun diğer işlevlere göre çok daha geniş bir hareket alanına sahip olmasına katkıda bulunur.

Ancak belirli nedenlerden dolayı omuz yırtılması kişinin hareket kabiliyetini etkileyebilir. Bu nedenden dolayı kişilere omuz tedavisi yapılır. Bu sayede kişi istenilen hareket kabiliyetine kavuşabilir.

Omuz Yırtığının Belirtileri Nelerdir?

Meydana gelen omuz yırtığı sorunu öncesinde belirti gösterir. Bu belirtiler kronik ağrı, istirahat halindeyken yorgunluk, aynı zamanda günlük aktivitelerin zor bir şekilde yapılabilmesidir.

Omuz Yırtığı Nasıl Teşhis Edilir?

Omuz ağrısı ve kolda meydana gelen şikayetlerden ötürü hasta kişiler hekim kontrolü altına girerler. Gerekli fizik kontrolleri sağlanarak kişinin tedavisine başlanır. Daha sonra kişinin durumuna göre tedavi yöntemi uygulanır. Bu sayede kişi omuz yırtığı sorunundan kurtulur.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir