Dyt. Burcu Üstad anlattı: Su içseniz yarıyor mu?

Dyt. Burcu Üstad anlattı: Su içseniz yarıyor mu?

Kilo vermek, kış aylarında kilo alanların ana problemi haline geldi. Fazla kilolarından kurtulamayan kişiler, zayıflama çayları gibi şeylere akın ederek, her türlü yoldan zayıflamaya çalışıyorlar. Peki en doğru yöntem nedir? Uzman Diyetisyen Burcu Üstad, okurları için anlattı: Su içseniz yarıyor mu?

Su içsem yarıyor, neden kilo veremiyorum?

Öncelikle su içsem yarıyor diyorsanız, çok büyük ihtimalle yavaş bir metabolizmanız var. Çünkü metabolizması yavaş kişiler çok kolay kilo alırken, aşırı zor kilo verirler. Ayrıca Türkiye’nin en büyük problemlerinden birisi olan troid hastalıkları için bir kontrole gitmeniz gerekebilir.

Metabolizma hızını belirleyen, boyundaki bir organ olan troid, Türkiye’de iyot eksikliğinden ötürü çoğu kişinin başına gelmekte. Troid hastalıklarına yakalanmış bir kişi, çok anlık aşırı kilo alabilir. Son zamanlarda anlık kilo aldıysanız, mutlaka bir doktora giderek troidlerinizi kontrol ettirin.

Eğer troidlerinizde sorun yoksa, çok büyük ihtimalle yanlış besleniyorsunuz. Besin değeri olmayan şeyleri sürekli tüketmek, uyumsuz saatler ve sağlıklı beslenememek, çok büyük ihtimalle kilo sorununuzun nedeni. Çünkü bu şekilde beslenmek insülin direncine, devamında şeker hastalığını tetiklemeye kadar gidebiliyor. Özellikle yağlı yemekler tercih ediyorsanız, yedikten sonra bir uyku bastırıyorsa mutlaka insülin direncinizi kontrol ettirin.

Herkes için yazılmış, internetteki diyetler yerine mutlaka bir diyetisyene giderek kan değerlerinizi kontrol ettirmelisiniz. Sonrasında vücut yağ & kas ölçümü yaptırarak sadece size özel yazılmış bir diyet uygulamalısınız. Size özel yazılmış bir diyet ile ilk ay yağ oranınızı çok ciddi şekilde azaltabilirsiniz.

Özellikle ihtiyacınıza göre yazılmış diyet listesi ile güne erken başlayabilir, kendinizi çok daha enerjik ve canlı hissedebilirsiniz.

Ne yapmalısınız?

Düzenli şekilde zayıflamak ve sağlıklı olmak için, öncelikle beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmelisiniz. Gece yatmadan önce yemek yemek, düzensiz uyku ve stresli bir yaşam bunlara sebep olabilir. Eğer sağlıklı beslenemediğinizi düşünüyorsanız mutlaka bir diyetisyene gitmeniz gerekir.

Dyt. Burcu Üstad nasıl bir hizmet sunuyor?

Dyt. Burcu Üstad, İstanbul’da Maltepe Diyetisyen hizmetini sunuyor. 3 seneden fazladır ayakta danışan alan Dyt. Burcu Üstad, danışanlarına özel hem psikolojik danışmanlık, hem beslenme ve diyetetik alanında hizmet veriyor. Psikoloji ve Diyetetiği birbirinden ayırmadığı için çok daha başarılı sonuçlar elde eden uzman diyetisyen, randevularını kendi sitesi veyahut whatsapp numarası üzerinden veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.