Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Duru Güzellik – Duruguzellik.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Erkeklerde Cinsel İsteksizlik Neden Olur?

Erkeklerde Cinsel İsteksizlik Neden Olur?

haber haber -
9 0

Erkeklerde Cinsel İsteksizlik Neden Olur?

Libido kaybı; Cinsel aktivitede azalma veya cinsel yaşamın sonu olarak adlandırılabilir. Erkeklerde libido uyanması ve cinsel işlevlerin yerine getirilmesi ile doğrudan ilişkili olan testosteron hormonunun kandaki seviyesinin düşmesi, erkek vücudunda birçok değişikliğe yol açar. Bireylerin cinsel yaşamlarında karşılaştıkları olumlu ya da olumsuz durumlar onların psikolojik, duygusal ve sosyal iyilik hallerini etkiler. Erkeklerde Cinsel isteksizlik neden olur denilirse bireyin cinsel ilişkiye girme arzusundaki azalma toplumda “cinsel ilgisizlik” olarak da bilinen cinsel isteksizlik, yeterli cinsel istek olmasına rağmen erkekte yeterince bir istek olmamasıdır.

Sertleşme Sorunu: SS yaygın bir erkek cinsel işlev bozukluğudur. Tatmin edici cinsel aktivite sağlayabilecek bir ereksiyonun sağlanamaması veya sürdürülememesi durumudur. Belirli bir neden olsun veya olmasın, ara sıra veya sık sık görülebilir. SS’li bazı erkeklerde ereksiyon olmayabilir. SS yaşamı tehdit eden bir hastalık değildir, ancak sizin veya eşinizin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir.

Ereklerde cinsel isteksizlik belirtileri genellikle şu şekilde olur:

Cinsel ilişkiye uygun penis sertliğinin sağlanamaması.

Penis ereksiyonunun kaybı, cinsel ilişki için uygun ancak yetersiz olması.

Erken boşalma nedeniyle penis sertliğinin kaybedilmesi bazı belirtiler arasındadır.

Cinsel isteksizliğin nedenleri nelerdir?

Cinsel isteksizliğin nedenleri fiziksel ve psikolojik  olmak üzere iki başlık altında incelenmektedir.

Fiziksel nedenler: Birçok fiziksel durum cinsellikle ilgili sorunlara neden olabilir. Bunlar arasında diyabet, kardiyovasküler hastalık, nörolojik bozukluklar, hormonal dengesizlikler, böbrek veya karaciğer yetmezliği gibi kronik hastalıklar ile aşırı alkol ve ilaç tüketimi sayılabilir. Bunun da ötesinde, bazı antidepresanlar da dahil olmak üzere bazı ilaçların yan etkileri cinsel isteksizliğe neden olabilir.

Psikolojik nedenler: Bireyler günlük yaşamlarında stres yaşarlar, kaygının yanı sıra evlilik ya da ilişki ilişkilerinde sorunlar yaşarlar, depresyon, beden kaygısı ya da travmanın etkileri Önceki cinsel travma psikolojik bir nedendir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir