Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Duru Güzellik – Duruguzellik.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Hazine ve Maliye Bakanı Tasarruf Tedbirlerini Açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Tasarruf Tedbirlerini Açıkladı

haber haber -
15 0

Bürokratlara Yönelik Maaş Sınırlaması Getiriliyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, tasarruf tedbirlerini duyurdu. Kamuda birden fazla maaş alan bürokratlarla ilgili düzenleme yapılacağını açıkladı.

Maaşlara Üst Sınır Geliyor

Şimşek, kamu görevi dışında yönetim kurulu üyelikleri bulunan bürokratların maaşlarına sınırlama getirileceğini belirtti. Yönetim kurulu ücretlerine üst sınır getirileceğini vurgulayan Şimşek, mevcut mevzuata göre kamuda çalışanların sadece bir yerden yönetim kurulu ücreti aldığını ifade etti.

Bakan Yardımcılarına Örnek

Kamuda birden fazla maaş alan bürokrat sayısının fazla olduğunu belirten Şimşek, tasarruf tedbirlerini kendi bakanlığından başlamak zorunda olduğunu dile getirdi. Bakan yardımcılarının da birden fazla maaş aldığına dikkat çeken Şimşek, örnekler verdi.

Örnek Bakan Yardımcılar

  • Bakan Yardımcısı Abdullah Erdem Cantimur: Aylık 134 bin TL maaşın yanı sıra Vakıfbank’tan da aylık 34,5 bin TL kazanıyor ve yılda 4 maaş ikramiye alıyor.
  • Bakan Yardımcısı İsmail İlhan Hatipoğlu: Bakanlık maaşının yanı sıra Ziraat Bankası yönetiminde olduğu için hem maaş hem ikramiye alıyor.
  • Diğer bakan yardımcılarının da bankalarda veya özel kuruluşlarda yönetimde yer aldığı ve ek gelir elde ettikleri belirtildi.

Şimşek, bu düzenleme ile bütçeye gelir katkısı sağlanacağını ve yasal düzenlemelerin parlamentoda ele alınacağını vurguladı.

İlgili Yazılar