Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Duru Güzellik – Duruguzellik.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. IMF, ABD’yi Mali Yükünü Azaltmaya Çağırıyor

IMF, ABD’yi Mali Yükünü Azaltmaya Çağırıyor

haber haber -
12 0

IMF Başkan Yardımcısı Gita Gopinath, ABD’yi Mali Yükünü Azaltmaya Çağırıyor

IMF’nin ikinci başkanı olan Gita Gopinath, dünyanın en büyük ekonomisindeki güçlü büyümenin **harcamaları dizginlemek** ve **vergileri arttırmak** için “yeterli” alan sağladığını belirterek ABD’yi artan mali yükünü azaltmaya çağırdı. Gopinath, gelişmiş ekonomiler için borç yüklerini pandemi öncesi seviyelere indirme planlarını ele alma zamanının geldiğini ifade etti.

Kamu Harcamaları İçin ‘Reform’ Çağrısı

Gopinath, gelişmiş ekonomilerin **nüfus yaşlandıkça emeklilik sistemlerinde ve sağlık harcamalarında köklü reformlara** ihtiyaç duyulacağını vurguladı. IMF’nin yayınladığı karşılaştırmalı Mali Gözlem raporunda, ABD ve Çin’deki mali açıkların dünya ekonomisi için “önemli riskler” oluşturduğu uyarısında bulunulmuştu.

Vergilendirme İle İlgili Öneriler

Gopinath, **ABD’de mali açığın boyutunu azaltmaları** gerektiğini belirterek, “Tüm harcamaları borçlanma yoluyla finanse etme cazibesi gerçekten de ülkelerin kaçınması gereken bir şey” şeklinde konuştu. Ayrıca, Gopinath, IMF’nin **sermaye kazançları ve miras vergilerinin** daha etkin bir şekilde uygulanabileceğini sözlerine ekledi. IMF, Beyaz Saray’ın zengin Amerikalıları daha fazla vergi ödemeye zorlama çabalarını desteklediğini ima etti.

İlgili Yazılar