Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Duru Güzellik – Duruguzellik.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Işıklı ortamda uyumak sağlığa çok zararlı

Işıklı ortamda uyumak sağlığa çok zararlı

haber haber -
22 0

ABD’deki Northwestern Üniversitesi’nde yürütülen yeni bir araştırma, gece televizyon ya da bilgisayar karşısında uyumanın sağlık üzerindeki etkilerini ortaya çıkardı.

Proceedings of the National Academy of Science isimli akademik dergide yayınlanan araştırmada, bir gece bile loş ışıkta uyumanın kan şekerini ve kalp atış hızını artırdığı tespit edildi.

Araştırma kapsamında 20’li yaşlardaki genç ve sağlıklı kişilerin katılımıyla laboratuvarda bir uyku testi düzenlendi. Cihazlara bağlanan katılımcıların nefesleri, kalp atış hızları, EKG’leri ve kan değerleri ölçüldü. Az da olsa ışıklı ortamda uyuyan kişilerin değerleri takip edildi.

Araştırma ekibinden Dr. Phyllis Zee, uyurken gözler kapalı olsa bile ışığın uyku kalitesini önemli ölçüde düşürdüğüne dikkat çekti. Az bir ışıkta bile katılımcıların kalp hızı ve insülin direncinin arttığı, dinlendiklerini gösteren değerlerde de dengesizlik olduğu görüldü.

Kalp hızı normalde beynin kendini yenilediği akşam saatlerinde düşüyor ve birçok araştırmada gece saatlerinde kalp atış hızının yüksek olması erken ölüm ve kalp sorunları açısından önemli bir risk faktörü olarak görülüyor. Yüksek kan şekeri oranları da Tip 2 şeker hastalığına yol açabilen insülin direncinin bir göstergesi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir