Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Duru Güzellik – Duruguzellik.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Jinekolog nedir?

Jinekolog nedir?

haber haber -
31 0

Jinekolog nedir?

Jinekolog, serviks, fallop tüpleri, yumurtalıklar, uterus, vajina ve vulvayı içeren kadın üreme sisteminde uzmanlaşmış bir cerrahtır. Adet sorunları, doğum kontrolü, cinsellik, menopoz ve infertilite sorunları bir jinekolog tarafından teşhis ve tedavi edilir; çoğu jinekolog ayrıca doğum öncesi bakım sağlar ve bazıları birincil bakım sağlar.

 

Adet sorunları arasında amenore (adet dönemlerinin olmaması), dismenore (ağrılı adet dönemleri) ve menoraji (ağır adet dönemleri) bulunur. Menoraji, uterusun cerrahi olarak çıkarılması olan histerektomi için yaygın bir endikasyondur. Yumurtalık kistleri, endometriozis ve insan papilloma virüsü , idrar kaçırma, pelvik organların prolapsusu ve kadın üreme sisteminin herhangi bir bölgesindeki enfeksiyonlar gibi bir jinekolog tarafından tespit edilebilecek diğer durumlardır. Bir jinekolog mantar, bakteri, viral veya protozoal enfeksiyonları tespit edebilir.

 

Jinekologlar en sık olarak, rahim ağzı ve yumurtalık kanserleri de dahil olmak üzere kadın üreme sistemindeki anormallikleri tespit etmek için spekulum adı verilen bir alet kullanan bir test olan pap smear olarak bilinen bir muayene yaparlar . Pap smearler bimanuel olarak yapılır ve sıklıkla pelvik bölgenin tam olarak incelenmesine izin veren bir rektovajinal muayene eşlik eder. Pap smear veya rektovajinal muayene ile tespit edilen anormallikleri doğrulamak için bir ultrason kullanılabilir.

 

Jinekologların çoğu aynı zamanda kadın doğum uzmanıdır. Bir kadın doğum uzmanı, hamilelik, doğum ve lohusalık olarak bilinen doğumdan hemen sonraki zamanın yönetiminde uzmandır. Kadın doğum uzmanı/jinekolog, önleyici bakımdan cinsel yolla bulaşan hastalıkların tespitine ve aile planlamasına kadar uzanan alanları kapsar. Ayrıca ergen jinekolojisi ve endokrinolojisine dahil olabilirler veya genç kadınlar arasındaki davranış problemleriyle ilgilenebilirler.

 

Jinekoloji için dört alt uzmanlık alanı jinekolojik onkoloji, maternal/fetal tıp, üreme endokrinolojisi ve infertilite ve ürojinekoloji/rekonstrüktif pelvik cerrahidir.

 

Vajinismus nedir?

Vajinismus vajina çevresindeki kasların istemsiz olarak gerilmesi veya kasılmasıdır. Vajina dişi üreme sisteminin bir parçasıdır . Rahmin alt kısmını (serviks) vücudun dışına bağlar.

Bu kasıtsız kas spazmları, penis, parmak, tampon veya tıbbi alet gibi bir şey vajinaya girmeye çalıştığında ortaya çıkar. Spazmlar hafif rahatsız edici veya çok ağrılı olabilir.

 

Vajinismus ne kadar yaygındır?

Uzmanlar kaç kişide vajinismus olduğunu bilmiyor. Birçok insan, sağlık hizmeti sağlayıcıları ile sorun hakkında konuşmaktan utanabileceğinden dolayı bu vakaların tam sayısı net olarak bilinemiyor.

 

Kimler vajinismus olabilir?

Vajinismus semptomları, bir kişi ilk kez cinsel ilişkiye  girdiğinde, geç ergenlik döneminde veya erken yetişkinlik döneminde ortaya çıkabilir. Bu durum, bir kişi ilk kez bir tampon yerleştirmeye çalıştığında veya bir sağlık hizmeti sağlayıcısının ofisinde pelvik muayene yaptığında da ortaya çıkabilir.

 

Bazı kadınların daha sonraki yaşamlarında vajinismus gelişebilir. Yıllar boyu sorunsuz geçtikten sonra bir şekilde ortaya çıkabilir. Vajinal penetrasyon olduğunda spazmlar veya rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Sadece cinsel ilişki veya  pelvik muayeneler gibi yalnızca belirli zamanlarda olabilir.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir