Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Duru Güzellik – Duruguzellik.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Kan şekerini anında düşürüyor

Kan şekerini anında düşürüyor

haber haber -
39 0

Kuşburnu barındırdığı vitaminlerle vücuda birçok fayda sağlıyor. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği, dolaşımı hızlandırdığı, iltihabı azalttığı ve hatta kalp hastalıklarını önlediği iddia ediliyor. Bu iddialardan bazıları araştırmalarla diğerlerinden daha iyi destekleniyor.

Bir dizi çalışma, kuşburnunun osteoartrit (“aşınma ve yıpranma artriti”) ve romatoid artrit (otoimmün bir artrit şekli) semptomlarının tedavisine yardımcı olabileceğini öne sürdü.

Scandinavian Journal of Rheumatology’de 2005 yılında yayınlanan bir araştırmada, araştırmacılar, günlük 5 gram kuşburnu takviyesinin, üç haftalık kullanımdan sonra osteoartrit ağrısını ve ağrı kesici ilaç ihtiyacını plasebodan daha iyi azalttığını bildirdi.

European Journal of Clinical Nutrition’da yapılan küçük bir araştırmaya göre, kuşburnu obezitesi olan kişilerde kalp hastalığının önlenmesine yardımcı olabilir . Bu çalışma için vücut kitle indeksi (BMI) 30’un üzerinde olan 31 kişiye kuşburnu tozu veya plasebo içeren günlük bir tonik verildi.

Ön araştırmalar, kuşburnunun özellikle obezite ve yüksek tansiyon gibi risk faktörleri olan kişilerde tip 2 diyabetin önlenmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Araştırmacılara göre kuşburnu, kan şekeri seviyelerini normalleştirebildi ve kolesterolü kontrol altında tutabildi. Bitkideki bileşiklerin, pankreasta insülin üretiminden sorumlu beta hücrelerinin büyümesini uyardığı varsayılmıştır.

Kuşburnu, nesiller boyunca ishal, mide ülseri ve diğer gastrointestinal sorunları tedavi etmek için kullanılmıştır. Bu halk ilacının gerçekten işe yarayabileceğine dair artan kanıtlar var.

İspanya’daki Zaragoza Üniversitesi’nden 2017 yılında yapılan bir incelemeye göre kuşburnu, bağırsak kaslarının kasılmasını neredeyse ishali tedavi etmek için kullanılan ilaç kadar etkili bir şekilde yavaşlatıyor gibi görünüyor.

Antioksidanlar, serbest radikal adı verilen moleküllerin neden olduğu hücre hasarını koruyan veya azaltan maddelerdir. Antioksidanlar açısından zengin yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi kalp hastalığı, kanser ve tip 2 diyabet gibi kronik durumlara karşı koruma sağlıyor. Altı meyve ekstraktının antioksidan içerikleri üzerine yapılan bir çalışmada, kuşburnunun en yüksek antioksidan kapasiteye sahip olduğu bulunmuştur. Daha spesifik olarak, tümü güçlü antioksidan özelliklere sahip olan yüksek düzeyde polifenoller , karotenoidler ve C ve E vitaminleri içerdiği de bulgular arasında yer alıyor.

Kuşburnunun en etkileyici faydalarından biri, yüksek konsantrasyonda C vitamini içermesidir. Kesin miktar bitkiye göre değişmekle birlikte, kuşburnunun tüm meyve ve sebzeler arasında en yüksek C vitamini içeriğine sahip olduğu gösterilmiştir. C vitamini, bağışıklık sisteminizde aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok önemli rol oynar;

Vücudunuzu enfeksiyona karşı koruyan lenfosit adı verilen beyaz kan hücrelerinin üretimini uyarmak
Lenfositlerin işlevini arttırır
Cildinizin dış patojenlere karşı koruyucu bariyerini korumaya yardımcı olmak
Kuşburnu, C vitaminine ek olarak, yüksek düzeyde polifenoller ile A ve E vitaminleri içerir ve bunların tümü bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye ve korumaya yardımcı olur.

Araştırmalar kuşburnu çayının kilo vermeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Araştırmalar, Rosa canina bitkisinden elde edilen kuşburnunun, yağ yakma özelliklerine sahip olabilen tilirosid adı verilen bir antioksidanda yüksek olduğunu gösteriyor.

Aşırı kilolu 32 yetişkinde yapılan 12 haftalık bir çalışmada, günde 100 mg kuşburnu özütü almak, plasebo grubuna kıyasla vücut ağırlığını ve mide yağını önemli ölçüde azalttı. Bununla birlikte, mevcut araştırmalar, çayın değil, konsantre kuşburnu özünün etkileriyle sınırlıdır. Kolajen vücudunuzdaki en bol proteindir ve cildinize esneklik sağlamaktan sorumludur. C vitamininin kolajen sentezini desteklediği ve cilt hücrelerini güneş hasarına karşı koruduğu, her ikisinin de cildinizin daha sıkı ve genç görünmesine yardımcı olduğu gösterilmiştir. Kuşburnu çayı bu vitaminde yüksek olduğundan, içilmesi cildinize fayda sağlayabilir.

Özellikle A vitamini ve likopenin cilt hücrelerini güneş hasarına karşı koruduğu bilinmektedir.34 kişiyle yapılan 8 haftalık bir çalışma, günde 3 gram kuşburnu tozu tüketenlerin daha az kaz ayağı kırışıklığı yaşadığını ve ayrıca cilt nemi ve elastikiyetini iyileştirdiğini gösterdi. Bununla birlikte, kuşburnu çayı içmenin cilt sağlığı üzerinde aynı etkiye sahip olup olmayacağı açık değildir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir