Kefirin Sağlığa Faydaları

kefirin sağlığa faydaları

Sindirim sistemimize son derece faydalı olan kefir yüksek probiyotik oranı ile bağırsak sağlığını idame ettirici ve yoğurttan daha sağlıklı olduğu ortaya çıkarılan fermente bir besin maddesidir. Metabolizmayı hızlandırması nedeniyle vücuttan oksidanların atılmasını sağlar. Daha pürüzsüz bir cilde kavuşmamıza yardımcı olur. Daha çok inek sütü ve keçi sütü kullanılarak oluşturulan fermente bir içecek olan kefir süte kefir taneleri ekleyip oluşturulmaktadır. Bu Maya laktik asit bakterilerinin fermantasyonu sonucu kefiri meydana getirir, bir gün içerisinde kefir tanelerindeki bakterileri çoğalmaya başlar sütte var olan şekerleri mayalama ve Fermantasyon işlemi ile farklı bir forma bürünür. Kefirin yoğurt gibi ekşimesinin nedeni laktozun laktik aside dönüştürülmesidir, bunu yine bakteriler sağlar. 175 mililitre kefir içerisinde 4 gram protein bulunmaktadır. Yüzde 10 civarında kalsiyum, yüzde 15 civarında fosfor, yüzde 12 civarında B12 vitamini ve az miktarda B2 vitamini ek olarak magnezyum ve D vitamini bulunmaktadır. Görüldüğü gibi vitamin ve mineral açısından son derece Zengin bir karışımla karşı karşıyayız.

Kefir Mide Ülserini de Önler

Kefirin mide ülseri ve mide kanseri yapan helikobakter pylori bakterisini etkisiz hale getirdiği de bilinmektedir. Kefirin içerdiği bazı bileşenler antibakteriyel özelliklere sahiptir. Özellikle yaşlı kadınlarda cildin büzülmesini ve kırışmasını önler. Osteoporozun gelişmesini engeller ya da yavaşlatır.  Kemik sağlığını koruması içeriğindeki kalsiyum yoğunluğundandır, K2 vitamini de bulunduran kefir kemiklerde kırılma riskini yüzde 81 oranında azaltıyor. Kefir içeceğinin kansere karşı koruyucu etkisi de vardır; dünya genelindeki ölümlerin büyük bir oranını kanser oluşturmaktadır. Vücutta kontrolsüz bir şekilde çoğalmaya başlayan hücreler tümör adını alırlar. Kefirin kanser ile savaşması bağışıklık sistemini güçlendirmesi yolu ile olmaktadır; mesela kadınlarda meme kanseri hücrelerinin sayısını yüzde 56 oranında düşürmektedir. Çeşitli içeriklerinin bağırsaklara yardımcı olduğu bilinen kefir ishal tedavisinde de alternatif bir tedavi aracı olarak kullanılabilir. Yazının başlangıcında da bahsettiğimiz mide ülserine neden olan pylori enfeksiyonunun neden olduğu ülserleri, irritabl bağırsak sendromunu engeller sindirim sorunlarınız varsa kefir kullanarak bunlardan kurtulabilirsiniz. Kefirin alerji ve astım belirtilerini de azalttığı gözlemlenmiştir astıma bağlı olarak gelişen enflamatuvar yanıtları baskıladığı bilinmektedir.

Evde Kefir Yapmak

Kefir tanelerini alarak tabii süpermarketlerde taze olarak almanız gerekiyor, 28 gram kefir tanelerini bir kavanoza koyup 2 su bardağı süt eklemeniz yeterlidir. Bunu bir gün boyunca oda sıcaklığında bıraktığınızda kavanozun üstünde 3 santimlik boşluk bırakarak kapağı kapatın, kalın kesir istiyorsanız tam yağlı krema eklentisi ile kefiri daha kalınlaştırabilirsiniz beklenen oda sıcaklığında ki 24 derece en iyi derecedir;  36 saat sonrasında sağlıklı kefiri elde etmiş oluyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir