Saç Dökülmesi Çeşitleri ve Doğal Tedavi Yöntemleri

saç dökülmesi

Özellikle bayanlar tarafından değer verilen noktalardan birisi saçlardır. Saçların boyanması, taranması, şekil verilmesi ve çeşitli şekillendiriciler kullanılarak belirli bir görünüme kavuşulması şeklinde gerçekleşen bakım adımları neticesinde çoğu zaman dökülmeler görülmektedir. Ayrıca demir ve çinko eksikliği neticesinde de saç dökülmesi meydana geldiği görülmektedir.

Saç Dökülmesi Çeşitleri ve Tedavi Yöntemleri

Kadın erkek bir çok kişinin muzdarip olduğu saç dökülmesi her yaşta karşılaşılmakla birlikte farklı sebeplerden kaynaklanmaktadır. Bu konuda çok tavsiyeler dinlemiş ya da okumuş olabilirsiniz. Saç dökülmesi tedavi seçeneklerini sizler için derledik.

Atılması gereken ilk adım dökülmenin nedenine göre tedavi uygulamaktır. Yapılan kan tahlilleriyle kandaki saç dökülmesini  ortaya çıkaran sebep aranır.  Demir eksikliği, D ya da  B 12 vitamin eksiklikleri var ise bu sorun vitamin takviyeleriyle giderilir.

  • Erkek Tipi Saç Dökülmesi
    Erkek tipi saç dökülmesinde saç köklerinde artmış olan erkeklik hormonu buna sebep olur. Bu hormonu baskılayacak topikal yani sprey ürünler, ağızdan alınabilecek bitkisel ilaçlar ya da ilaç tabletleri ile tedavi yapılır.
  • Saç Kıran Hastalığı
    Saç kıran hastalığındaysa o bölgeye uygulanan enjeksiyonlar ilk tercih edilen tedavi yöntemidir. Bunun yanında o bölgeye uygulanan kremler de saçların daha kolay ve kısa sürede tedavi eder.
  • Saç Mezoterapisi
    Saç diplerine ihtiyaç duyulan vitamin ve minerallerin enjekte edilmesiyle yapılır. Bu sayede saçlar hem canlılık kazanır hem de saçların daha kısa sürede ve sağlıklı olarak uzamaları sağlanır.

Saç Dökülmesine Hangi Yiyecekler İyi Gelir?

Deniz ürünleri, kuru yemişler, süt ürünleri, sebzeler ve et ürünleri saç dökülmesine iyi gelecek vitamin ve mineralleri içermektedir. Demir ve vitamin bakımından yeşil sebzeleri bol bol tükettikçe saçlarınızın daha güçlü olduğunu fark edeceksiniz. Aynı zamanda C vitamini bakımından zengin olan narenciye meyvelerini tüketmek de aynı etkiye sahip olmanızı sağlayacaktır.

Saç Dökülmesi İçin Bitkisel Kür Tarifi

2 yemek kaşığı çam terebenti yağından alarak, 2 yemek kaşığı badem yağını, 3 yemek kaşığı zeytin yağını, 2 yemek kaşığı balı ve 2 adet E vitamin kapsülünü karıştırın.

Bu karışımı saç diplerinize uyguladıktan sonra yarım saat içerisinde durulayın ve muhteşem etkisini siz de hemen görmeye başlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir