Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Duru Güzellik – Duruguzellik.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Tarım ve Orman Bakanı: Türkiye İklim Değişikliğinden En Çok Etkilenen Ülkelerden Birisi

Tarım ve Orman Bakanı: Türkiye İklim Değişikliğinden En Çok Etkilenen Ülkelerden Birisi

haber haber -
18 0

İklim Değişikliğiyle Mücadelede Türkiye’nin Politikaları

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, İklim Değişikliği ve Orman Yangınlarıyla Mücadele konusunda yapılan çalışmaları değerlendirdi. Yumaklı, Türkiye’nin Akdeniz Havzası’nda olması sebebiyle iklim değişikliğinden en çok etkilenen ülkeler arasında olduğunu belirtti. Ülkenin farklı bölgelerinde yaşanan orman yangınları, sel felaketleri ve kuraklık gibi doğal afetlerle mücadele etmek için toprağı, suyu, ormanları ve biyoçeşitliliği korumayı ön planda tuttuklarının altını çizdi.

Ormanların Geliştirilmesi ve Orman Yangınlarıyla Mücadele

Yumaklı, son 22 yılda gerçekleştirilen çalışmalarla ilgili şu verileri paylaştı: “Ormanlarımızı geliştirmek için 179 milyar liralık yatırım yapıldı, 7 milyar tohum ve fidan toprakla buluşturuldu. Ülkenin yüzde 30’u ormanlarla kaplı durumda. Ayrıca, FAO verilerine göre ülkemiz ağaçlandırma çalışmalarında Avrupa’da birinci, dünyada ise dördüncü sırada yer alıyor. Orman yangınlarına karşı 29,3 milyar lira hibe ve kredi verilerek yaklaşık 280 bin proje desteklendi.”

İklim Değişikliğiyle Mücadelede Yapılan Çalışmalar

Bakan Yumaklı, iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında yapılan çalışmalara da değindi. Orman köylülerinin kalkınması için başlatılan “ORKÖY” kredilerinin önemine vurgu yaptı. Ayrıca, yangınlarla mücadelede toplumsal desteğin büyük önem taşıdığını belirterek, 105 helikopter, 26 uçak, 14 İnsansız Hava Aracı, 5 bin kara aracı, 25 bin personel ve yaklaşık 120 bin gönüllüyle bu zorlu mücadeleye hazır olduklarını ifade etti.

İklim Değişikliğiyle Mücadelede Dünya Bankası İşbirliği

İbrahim Yumaklı, Dünya Bankası ile yürütülen projeler kapsamında iklim değişikliğiyle mücadele çalışmalarının önemine dikkat çekti. Dünya Bankası’nın Türkiye’ye sağladığı desteklerle 1,5 milyar dolarlık projelerin hayata geçirildiğini belirtti. Yumaklı, İDOP projesiyle yangınlara karşı dirençli ormanlar kurulmasının önemine vurgu yaparak, projenin çeşitli alt başlıklarını ve hedeflerini açıkladı.

İlgili Yazılar