Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Duru Güzellik – Duruguzellik.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. TFF Ceza Kesti, Devlet Faturası Yine Ödendi, AİHM Fenerbahçe’yi Haklı Buldu

TFF Ceza Kesti, Devlet Faturası Yine Ödendi, AİHM Fenerbahçe’yi Haklı Buldu

haber haber -
69 0

 TFF Ceza Kesti, Devlet Faturası Yine Ödendi, AİHM Fenerbahçe’yi Haklı Buldu

Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) kulüplere uyguladığı cezaların anayasa ile uyumsuzluğu, devlete maliyetli bir hukuk mücadelesine dönüşüyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’nun (PFDK) kestiği para cezalarına karşı Fenerbahçe’nin yürüttüğü hukuki mücadelede bir kez daha sarı-lacivertli ekibi haklı buldu.

Fenerbahçe’nin Hukuk Zaferi ve Devletin Cezayı Ödemesi

Fenerbahçe, Başkan Ali Koç ve Alper Pirşen’in 2022’de AİHM’de başlattığı davaları kazanarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile uzlaşma yoluna gitmişti. Son olarak, AİHM’in kararı doğrultusunda Fenerbahçe’ye 47 bin Euro (1 milyon 485 bin TL) daha ödeme yapıldı. Sarı-lacivertliler, yöneticilerin ve kulübün açıklamalarının ‘Bilgi ve düşünce paylaşma özgürlüğü’ çerçevesinde olduğunu savunurken, ‘Adil yargılanma hakkı’ ihlali iddialarını da yineledi.

AİHM’in Fenerbahçe’yi bir kez daha haklı bulmasına rağmen, kulübün hala bekleyen dört-beş dava daha bulunuyor ve benzer sonuçların beklendiği ifade ediliyor. Fenerbahçe, her kesilen para cezasını AİHM yoluyla devletten geri almak için dava açma kararlılığını sürdürüyor.

Sedat Doğan’ın İlk Uyarısı ve Hukuki Mücadeledeki Gelişmeler

TFF’nin kestiği cezalara yönelik hukuki mücadelenin ilk adımlarını atan Galatasaray eski yöneticisi ve hukukçu Sedat Doğan, TFF kurullarının bağımsız olmadığını AİHM’de kanıtlamıştı. Doğan’ın çabaları sonucunda Tahkim Kurulu’nun ‘tarafsız’ olmadığı kararı verilmiş ve TFF’nin hukuksuz cezalarına dair bir dizi hukuki süreç başlamıştı. Fenerbahçe’nin kazandığı davalar, Türk futbolunda hukukun önemine dikkat çekerken, TFF’nin ceza politikalarının gözden geçirilmesi taleplerini beraberinde getiriyor. alobet deneme bonusu

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir