Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Duru Güzellik – Duruguzellik.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Estetik
  4. »
  5. Tüp Mide Ameliyatı ve Tedavi Yöntemleri

Tüp Mide Ameliyatı ve Tedavi Yöntemleri

haber haber -
37 0

Tüp Mide Ameliyatı ve Tedavi Yöntemleri

Kapalı obezite cerrahisi ameliyatı çeşitleri arasında yer alan tüp mide ameliyatı en sık uygulanan yöntemlerden biridir.

Ameliyatta midenin bir kısmı kesilerek dışarı alınır ve geri kalan kısmı tüp şeklinde dikilir. Daha küçük hâl alan midenin gıda alma kapasitesi azalır.

Günümüzde obezite tedavisinde uygulanan tüp mide ameliyatı her bütçeye uygun fiyatlarda yapılıyor. Ameliyatı yapan uzman doktora ve hastaneye göre fiyatlarda değişiklikler meydana gelir.

Ayrıca; tüp mide ameliyatı özel kliniklerde daha yüksek maliyetlidir. Bütçeye uygun klinik seçimi yapılabilir.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Çoğunlukla obezite hastalarına uygulanan tüp mide ameliyatı, vücut kitle indeksi yüksek olan bireylerde, kilo alımı fazla olan ve kilolarından kurtulamayan kişilerde, 18 yaşından büyük hastalarda uygulanır.

Sistemik açıdan sağlıklı olan her birey mide ameliyatı olabilir.

En Sık Hangi Mide Küçültme Ameliyatı Yapılıyor?

Günümüzde en sık uygulanan mide küçültme ameliyatı tüp mide operasyonu olarak ilk sırada yerini alır. Son derece konforlu ilerleyen bu ameliyat ortalama 1-1,5 saat sürer.

İyileşme süreci açık operasyonlara oranla daha hızlıdır. Teknolojinin gelişmesiyle beraber daha da yaygınlaşıyor.

Tüp Mide Ameliyatı Olanlar Ne Kadar Kilo Veriyor?

Aşırı kilolarından dolayı hayatı kısıtlanan bireyler tüp mide operasyonu ile kilo verme sürecine girebiliyor. Operasyondan kısa bir süre sonra kilo verimi başlar.

12-18 ay boyunca devam eden bu süreç sonunda hasta kilolarından büyük oranda kurtulabilir. Yapılan egzersiz ve diyetler bu süreci destekler.

Tüp Mide Ameliyatı Kaç Yaşına Kadar Yapılır?

Mide küçültme ameliyatının yapılabilmesi için kişinin 18 yaşını doldurması gerekir.

Ortalama 65 yaşa kadar yapılan mide küçültme ameliyatında 65 yaş üzeri hastaların vücut anatomisi değerlendirilir. Hasta ameliyatı kaldırabilecek güçteyse operasyon yapılabilir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Nasıl Beslenilmeli?

Mide küçültme ameliyatı sonrasında beslenmeye ayrı olarak özen gösterilmelidir. İyileşme süreci devam ederken asitli ve gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır.

İlk zamanlar yumuşak püre kıvamında besinler tüketilebilir. Baharatlı, acılı ve aşırı yağlı gıdalar tüketilmemelidir.

Obezite Tedavisi İçin Ameliyat Çeşitleri

Obezite tedavisi için günümüzde birden fazla ameliyat yapılıyor. Mide küçültme ameliyatı, mide kelepçesi, mide katlanması, mini mide bypassı vardır.

Uygulanacak olan ameliyat hastanın yaşına ve vücut yapısına göre belirlenir. Genellikle mide küçültme ameliyatı uygulanır.

Obezite Ameliyatı Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Her operasyonda olduğu gibi obezite ameliyatı sonrasında da dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bu kapsamda; obezite cerrahisi sonrasında beslenme ve spor büyük önem taşır.

Gazlı, asitli, şekerli ve yağlı gıdalardan uzak durulması gerekir. Ameliyatın olduğu gün hafif yürüyüşler yapılmalıdır. Yürüyüş sonrasında istirahat edilebilir.

Obezite Cerrahisi Ameliyatı Nasıl Etkili Oluyor?

Obezite ameliyatında mide üzerinde küçültme işlemi yapılır. Midenin %80’lik kısmı kesilip çıkartılır ve kapasitesi daralır.

Bu sayede gün içinde alınan öğün miktarı da azalacaktır. Hasta ameliyattan sonra gözle görülür oranda kilo vermeye başlar.

Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Kadar Sürede, Ne Kadar Kilo Verilir?

Obezite tedavisinde uygulanan cerrahi operasyonlardan sonra hasta ilk aydan itibaren kilo vermeye başlar. Bu noktada; obezite cerrahisi ameliyatından 12-18 ay sonra kilonun %50 si verilir.

Diyet ve sporlar ile desteklendiğinde kilo verme hızı daha iyi olacaktır.

Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Zaman İşe Dönmek Mümkün?

Kapalı yöntemlerle yapılan cerrahi operasyonların iyileşme süreci daha hızlıdır. İş hayatı hafif olan bireyler 2 hafta içinde dönebilir.

Dolayısıyla; obezite cerrahisi sonrasında hastanın iş hayatına geri dönmesi 2-4 hafta içinde değişkenlik gösterir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir