Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Duru Güzellik – Duruguzellik.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Türkiye’ye Yatırım Yapan Ülkeler ve Miktarları Açıklandı

Türkiye’ye Yatırım Yapan Ülkeler ve Miktarları Açıklandı

haber haber -
13 0

Türkiye’ye Yapılan Uluslararası Doğrudan Yatırım Girişi 1,5 Milyar Dolar

2024 yılının ilk çeyreğinde Türkiye’ye gelen uluslararası doğrudan yatırım (UDY) girişi 1,5 milyar dolar olarak gerçekleşti.

YASED: Türkiye’ye Giren UDY Miktarı 336 Milyon Dolar

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED), Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ödemeler Dengesi İstatistikleri’ni baz alarak Rakamlarla Uluslararası Doğrudan Yatırımlar Bülteni’ni yayımladı. Buna göre, mart ayında Türkiye’ye gelen toplam UDY miktarı 336 milyon dolar oldu.

Yatırım Türleri ve Miktarları

İlk çeyrekte gerçekleşen toplam UDY girişi içerisinde, yatırım sermayesi girişleriyle 1 milyar 218 milyon dolar ve yabancı uyruklulara gayrimenkul satışı yoluyla 796 milyon dolar değerinde UDY girişi kaydedildi. Borçlanma araçlarının 112 milyon dolar ve yatırım tasfiyelerinin 424 milyon dolar değerindeki negatif etkileriyle, ilk çeyrekteki toplam UDY girişi 1,5 milyar dolar oldu.

En Fazla Yatırım Finansal Faaliyetlere

Ocak-mart döneminde yatırım sermayesi girişlerinin çoğunluğu finans ve sigorta faaliyetleri, toptan ve perakende ticaret ile madencilik ve taş ocakçılığı sektörlerine yapıldı. Finans sektöründeki 257 milyon dolarlık yatırım girişinin büyük bir kısmını “diğer finansal hizmet faaliyetleri” çekti.

Hollanda İlk Sırada

İlk çeyrekte Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, yatırım sermayesi girişlerinde yüzde 58’lik payla Türkiye’nin en büyük kaynağı oldu. Yatırım sermayesi girişleri ülke bazında incelendiğinde Hollanda yüzde 25’lik payla ilk sırayı alırken, ABD ve Almanya da sıralamada yer aldı.

İlgili Yazılar