Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Duru Güzellik – Duruguzellik.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. 10 kadından birinde görülüyor

10 kadından birinde görülüyor

haber haber -
32 0

Endometriozis ya da toplumda daha çok bilinen adıyla ‘çikolata kisti’, rahim içini oluşturan ve endometrium olarak adlandırılan dokunun bu bölge dışında bulunması durumu olarak tanımlanıyor.

Ülkemizde üreme çağındaki her 10 kadından 1’i, bir başka deyişle iki milyon kadın endometriozis hastalığıyla mücadele ediyor.

Pek çok hastalıkla ortak belirtilere sahip olması, kimi hastalarda sinsi ilerlemesi ve yıllık rutin kontrollerin ihmal edilmesi nedeniyle tanı konulması yedi yılı bulabiliyor.

Çeşitli teoriler öne sürülse de oluşum nedeni henüz bilinmeyen çikolata kisti (endometriozis), adet döneminde sancı, ilişki esnasında ağrı ve kronik kasık ağrısı gibi sorunlara yol açarak yaşam kalitesini oldukça düşürebiliyor.

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hale Göksever Çelik, günümüzde yardımcı üreme tedavileriyle endometriozis hastalarının anne olma şansını yakaladıklarını söylüyor.

Çikolata kisti, (endometriozis) infertilitenin (kısırlık) başlıca nedenlerinden biri. Ancak ülkemizdeki kadınların çoğu, adet döneminde yaşanan ağrıları olağan kabul ettikleri için hastalık sinsince ilerleyerek anne olmayı önleyecek noktaya ulaşabiliyor. Dolayısıyla her kadının düzenli olarak jinekolojik muayenesini aksatmaması ve adet döneminde yaşanan ağrılarda hekime başvurması, hem yaşam kalitesi hem üreme sağlığı için çok önemli.

Endometriozis hastalığına özgü spesifik bir belirti olmadığı için, erken tanı özellikle adet döneminde yaşanan ağrıların dikkate alınması ve hekime başvurulması önemli.

Kadınlarda ovülasyon, yani yumurtlama sorunları, tüplere ve rahme ait problemler infertilite (kısırlık) sorununa yol açabilir.

Bazı kadınlarda, hamileliği önleyecek herhangi bir problem olmadan da infertilite görülebilir.

Endometriozis, tüplerde oluşan yapışıklıklar, tüplerin hareketliliğinde bozulmalar ve yumurtalık kalitesinde düşme gibi mekanizmalarla infertiliteye neden olabilir.

İnfertilite (kısırlık) sorununda hamileliğin nasıl planlanacağına hasta bazında karar verilir ve tedavi kişiye özel planlanır.

Kadının yaşı, yumurtalık rezervi, tüplerin açık olup olmaması, rahimde yer kaplayan bir oluşumun (polip, myom, vs) varlığı ve eşin sağlık durumu, hamilelik şansını etkileyen faktörleri oluşturur.

Hamilelik başarısı olmayan durumlarda, aşılama ve tüp bebek tedavisi gibi yardımcı üreme tedavileriyle endometriozisten farklı infertilite sorunu olan kadınlara da hamilelik başarısı elde edilebilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir