Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Duru Güzellik – Duruguzellik.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Anti HIV Nedir? Pozitif ve Negatif Olması Ne Anlama Gelir?

Anti HIV Nedir? Pozitif ve Negatif Olması Ne Anlama Gelir?

haber haber -
107 0

Anti HIV Nedir? Pozitif ve Negatif Olması Ne Anlama Gelir?

 

Anti HIV Nedir

 

Kişi kendini hıv virüsü açısında riskli durumda altında hissediyorsa, test yapması çok önemlidir. Tıp biliminde anti hiv nedir denildiği zaman AIDS’e yol açan virüs olarak tanımlanır. Anti hıv testi yapılma kararı zor alınan bir testtir. Bu testi yaptırmayı düşüldüğü zaman mutlaka bir sağlık kurumundan bilgi alınması gerekir.

 

Hıv testini tam olarak açıklarsak; hıv testi, hıv ve enfeksiyonun enfekte olunması durumunda bunu belirtir. Hıv enfeksiyonunda, vücut metabolizması hıv’e karşı antikor üretmeye başlar, anti hiv nedir sorunu ise bu kanda antikorların olup olmadığını gösterir. AIDS’i göstermemektedir.

 

Yapılan test ile anti hiv pozitif çıkması ile vücudun HIV’e karşı antikor ürettiği anlamına gelmektedir. Oluşan sonuç da antikorlar mevcut ise, bu durumun hıv ile enfekte olunduğu anlamına gelir. Bu durum AISD olduğunuzu ve bir süre sonra hastalanacağı anlamına gelmez. Hıv testi sonucunda anti hiv negatif ise vücutta hıv’e karşı antikor bulunmadığı anlamına gelir. Fakat son üç ayda hıv’e maruz kalınma durumunda hıv ile enfekte olma ihtimali yüksektir. Henüz vücutta bu durumu ortaya çıkaracak kadar yeterli oranda antikor üretmemiş olma durumu vardır. Bu durumu netliğe kavuşturmak adına tekrar test yapılması gerekir.

 

 

 Bu bilgilere göre anti hiv pozitif ise

-Bu tedaviyi yapan hıv konusunda uzman olan deneyimli bir doktor bulunmalıdır. Her hastalıkta erken teşhisin önemli olduğu kadar bu durumda da tedaviye ne kadar erke başlanırsa, virüsün ilerleme durumu o kadar yavaşlar ve sağlıklı kalma süreci artar. Bu durumu yaşayan ve pek çok hıv virüsü taşıyan kişi veya kişiler, AIDS oluşmadan çok uzun seneler yaşayabilmektedir. Ancak tedaviye başlama durumu ile bu durum sağlanır.

-Böyle bir hastalığı taşıma durumu var ise mutlaka danışmanlık hizmeti alıp hastalıkla alakalı süreci öğrenmelidir, hasta olan birey.

-Yaşadıkları ve geçmişte ki cinsel eşler tespit yapılmalı ve hıv virüsüne karşı enfekte olunduğunu ve kişilerinde hıv virüsüne karşı enfekte durumlarının söz konusu olduğu bilgisi verilmeli.

-Hıv virüsünü bir başka kişiye bulaştırmamanın en sağlıklı yolu cinsel ilişki durumunu yaşamamasıdır.

-Bu tarz hastalıklardan korunmak adına kondom kullanmakta fayda vardır.

 Yapılan testler sonucunda anti hiv negatif ise;

-Hıv virüsünden kaçınmak için cinsel ilişkiden kaçınma durumu tercih edilir.

-Cinsellik yaşanacak ise güvenli bir yol tercih edilmeli.

-Bir başka kişi ile enjektör paylaşmamak gerekir.

 

 

 

 Anti hıv (elisa testi)

 

Elisa testi yani, anti hiv ne demek sorusunu tekrar tanımla yapılırsa; vücutta hıv’e karşı vücutta üretilen antikor miktarının ölçülmesidir. Elisa testi, hıv virüsü bulaşma durumundan bir süre sonra yapılmalıdır. Eğer bu test gerek zaman diliminden önce yapılırsa bu test sonucu yalancı negatif durumu ortaya çıkar. Elisa testlerinde antikorları belirlemesi için geçen zaman dilimine pencere dönemi denmektedir. Kişiye hıv virüsü bulaştıktan sonra, vücut antikor üretir. Anti-hıv antikorlarının bu oluşan virüse karşı çoğalması için belli bir süre geçmesi gerekir. Bu geçen süre ortalama olarak 6 hafta ile 12 hafta aralığında oluşmaktadır. Bu süre sonucunda sağlıklı sonuç alınacağı için şüpheli bir cinsel durum sonucunda, yapılan test doğru sonuç vermez.

 

Hıv ile enfekte olan bir kişide anti-hıv antikoru ancak 6 haftada tespit edilecek sayıya ulaşır, bu süre 12 haftayı da bulabilir. Bu süre öncesinde yapılan elisa anti hıv testinde yapılan ve alınan negatif sonucun kesinliği söz konusu değildir. Bu bilgiler sonucunda, anti hiv ne demek konusundan sonra hangi durumlarda kendini belli eder bilinmesi gereken en önemli bilgilerdendir;

 

AIDS belirtileri bulaştıktan sonra ki evrelerde değişik özellikler gösterebilir. Kişiye hıv bulaştıktan sonra ortaya çıkan belirtiler çok dikkat çekmemektedir. Yaşanan belirtilerde sadece bu hastalığa özgü olmaması kafa karıştırabilir. Birden fazla partner ile korunmasız yapılan ilişki durumu söz konusu ise hıv testi yaptırmak kişi için önem teşkil eder.

 

Kısa süreli bir zaman diliminde hıv bulaşmış olan kişilerde bulaştıktan sonra 2 ile 6 hafta arasında oluşan, kısa süren ve geçici olan grip veya ateşli hastalıklarının belirtilerinin yaşanmasıdır. En fazla görülen belirtiler arasında; yüksek ateş, deride kızarıklık, boğaz ağrısı, gece terleme, yorgunluk, eklem ve kas ağrısı, baş ağrısı, halsizlik gibi belirtilerdir. Belirtilen bu durumlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Hiç belirti göstermeyen durumlarda söz konusudur. Ya da başka hastalıklar ile karıştırılması olası bir durumdur.

 

Bu belirtileri yaşayan bir birey hıv ile enfekte olduğunu kesinleştiremez ya da yaşanmaması da bu durumun oluşmadığını asla ifade etmez. Korumasız yapılan şüpheli olan cinsel temasta, hıv virüsü bulaşıp bulaşmadığını net olarak anlamak için hıv testi yapmak şarttır. Hıv virüsü erken dönemde test edildiği zaman tedavinin yapılması ya da başka insanlara bulaşmasını önlemek açısından büyük önem teşkil eder.

 

Hıv vücuda alındıktan 1 ve 6 hafta içinde ki döneme ilk enfeksiyon neden olmaktadır. Bu zaman diliminde meydana gelen belirtiler sadece hıv enfeksiyonuna özgü değildir.

 

Daha fazla sağlık haberleri için https://siyasigorus.com/  sitesini takip edebilirsiniz.

 

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir