Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Duru Güzellik – Duruguzellik.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Asansör Etiketleri Nedir?

Asansör Etiketleri Nedir?

haber haber -
24 0

Asansör Etiketleri Nedir?

Genellikle asansör kullanmayı zorunlu kılan yüksek katlı bina ve yapıların çoğalması bazı etiket kavramlarının da hayatımız girmesine neden olmuştur. Gün içerisinde defalarda binmek durumunda kaldığımız asansörlerin güvenli olup olmadıkları noktasında bilgi verici olan etiketler, yasal yönetmelik ile belirlenmiş renk ve anlamlarını içermektedir. İnsan ve yük asansörleri üretimi ve bakımı konusunda uzman olan firmalar her bakım çalışması sonrası kabin içlerine kırmızı, mavi ve yeşil renkte etiket yapıştırmaktadır.

Asansörün bir anlamda güvenlik ve konforu hakkında fikir edinmeyi sağlayan etiketler, olmaması durumunda yetkili kişilere haber edilmesi gereken bir önemdedir. Can ve mal güvenliğinin üst düzeyde tutulması için önemli olan etiketler sayesinde rutin bakım süreçleri hakkında insan asansörleri kullanıcılarının bilgi sahibi olmaları da mümkündür.

Asansör Etiketleri ve Anlamları

Bakım ve arıza tespiti çalışmalar sonunda kırmızı etiket yapıştırılmış olan asansörlerin yüksek risk barındırdığı ve en kısa süre içinde bakımının yaptırılması gerektiği anlamı çıkarılmalıdır. Yönetmelik tarafından tanınan 1 aylık süre içerisinde kırmızı etiketin kaldırılmasına yönelik bakım çalışmalarının yapılmaması cezai işlem ve mühürleme yaptırımlarına neden olabilir. Mavi etiket yapıştırılmış olan asansörlerin ise hafif kusurlu olduğu, hayati önem taşıyacak düzeyde bir kusurun olmadığı anlamını taşıyor.

En geç 12 ay içerisinde tamamlanması gereken bakımlar sonrasında mavi etiketin çıkarılıp yeşil etiketin yapıştırılması mümkün olur. Güvenlik standartlarını eksiksiz karşıladığı anlamını taşıyan yeşil etiketli asansörler ise en çok tüm yük asansörleri ve inşa asansörleri için olması gereken bir özelliktir.

 

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir