Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Duru Güzellik – Duruguzellik.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ayak Bakımı
  4. »
  5. Topuk Dikeni Bitkisel Tedavi

Topuk Dikeni Bitkisel Tedavi

haber haber -
71 0

Kireçlenme sonucunda ortaya çıkan topuk kemiğinin altında oluşan bir rahatsızlık olan topuk dikeni, genellikle düz ayak ve yüksek kemerli ayaklarda görülmektedir. Ayakta ve yoğun bir şekilde çalışan kişiler ile sporcularda sıkça görülen topuk dikeninin yüksek topuklu ayakkabı giyen bayanlarda da görülme olasılığı yüksektir. Obezite, diyabet, yaşlılık gibi sağlık sorunlarının yanı sıra kalitesiz ayakkabılar giymek, çıplak ayakla sert zeminde yürümek ve baldır kaslarının sıkı olması da topuk dikenine yol açabilmektedir. Topuklarda iltihap ve şişliğe neden olabilen topuk dikenini uygulayacağımız egzersizler, küçük doğal tedaviler ve yaşam tarzında yapacağımız olumlu değişikler ile kolayca tedavi edebiliriz. Bu tedaviler ağrılarınızı da azaltacaktır.

Topuk Dikeni Tedavisi

  • Topuk dikeni tedavisi için bir parça havluyu elma sirkesine batırarak ayakkabınıza yerleştirip gün boyu kullanabilirsiniz.
  • Etkili başka bir çözüm yolundan birisi de buz tedavisidir. Bir şişede dondurulmuş buzu akşamları 10-15 dakika kadar ayağınızın altında yuvarlayabilirsiniz.
  • Yarım çay kaşığı kabartma tozunu suyla hamur haline getirin ve topuğunuza yerleştirerek üzerini sarın. Günde iki defa bu uygulamayı yapmalısınız.
  • Ilık Hindistan cevizi yağını masaj olarak uygulayın.
  • Keten tohumu yağını ısıtarak bir beze dökün ve üzeri örtülü vaziyette topuğunuz da bekletin.

Önemli Öneriler

Ayak döndürme, bisiklet sürme ya da yüzme, egzersizinizi siz seçin. Giydiğiniz ayakkabının kalitesi ve rahatlığı çok önemlidir. Aşırı kilodan kaçının. Dinlenme sırasında ayaklarınızı yüksekte tutun. Uzun zaman ve mola vermeden ayakta durmaktan kaçının.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir