Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Duru Güzellik – Duruguzellik.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Türkiye İhracatında İstanbul’un Lider Rolü

Türkiye İhracatında İstanbul’un Lider Rolü

haber haber -
25 0

İstanbul, Türkiye İhracatında Önemli Bir Artış Yakaladı

Türkiye’nin ihracatında önemli bir role sahip olan İstanbul, mayıs ayında dış satımda büyük bir sıçrama yaşadı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Türkiye’nin toplam ihracatı mayısta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,4 artarak 24,1 milyar dolar seviyesine ulaştı.

İstanbul’un İhracatındaki Artış

Nisanda 6 milyar 642 milyon dolar olan İstanbul merkezli şirketlerin ihracatı, mayısta 8 milyar 772 milyon dolar‘a yükselerek önemli bir artış gösterdi. Bu durum İstanbul’un dış satımında nisana göre yüzde 32,1, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 9 bir artışı beraberinde getirdi.

İstanbul’un Sektör Bazındaki İhracatı

İstanbul’un ihracatında sanayi sektörü önemli bir paya sahip. Mayıs ayında en fazla ihracatı 1,6 milyar dolarla kimyevi maddeler ve mamulleri sektörü gerçekleştirdi. Bu sektörü sırasıyla hazır giyim ve konfeksiyon, otomotiv endüstrisi, elektrik ve elektronik sektörleri takip etti.

En Fazla İhracat Almanya’ya

İstanbul’da faaliyet gösteren şirketlerin en fazla dış satımı Almanya’ya gerçekleşti. Almanya’yı sırasıyla Birleşik Krallık, İtalya, ABD ve İspanya takip etti. İstanbul’un dış satımında ilk sıraları sanayi sektöründe yer alan şirketler aldı.

İlgili Yazılar