Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Duru Güzellik – Duruguzellik.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. 35 yaş üzeri anne adaylarına sağlıklı hamilelik tüyoları

35 yaş üzeri anne adaylarına sağlıklı hamilelik tüyoları

haber haber -
42 0

Günümüzde anne olma yaşı giderek yükseliyor. Özellikle son yıllarda 35 yaş üzeri hamile adaylarının sayısı giderek ayısı arttı.

Yıllar sonra hayatının bir döneminde çocuk sahibi olmak isteyen çok sayıda anne adayıyla karşılaştığını belirten Aygün, yaş ilerledikçe yumurta rezervi ve kalitesinin azaldığını belirtti.

Aygün, bu nedenle 35 yaş üzerinde anne olmayı planlayanların hekimlerinin önerilerini sıkı sıkıya uygulamasını önerdi.

Kadınların 35 yaş altında gebe kalma oranı yüzde 65 iken, 35 yaş üzerinde bu oran yüzde 10-15 civarında ve yıllar içerisinde de giderek azalır. Üretkenliğinizin azaldığını anlamakta en önemli işaret adet düzeninizde olan değişimler.

Adet süresinde, miktarında ve sıklığında olan değişimler hormonal düzensizlikler ya da yumurta kapasitesindeki azalmalarala ilgili olabilir. Bu nedenle altı ayda bir yumurta kapasitesi hormonal ve sonografik değerlendirilme ile gözden geçirilmeli.

Azalma olduğu anda acilen tedavi planı yapılmalı. Yumurta kapasitesindeki azalma genetik hastalıklı bebeklere de zemin hazırlar.

Gebeliğin en önemli ve yaygın görülen sorunlarından biri kilo kontrolü. Anne adaylarının gebe kalmadan önce gebelikte en az 12-14 kilo alacaklarını öngörerek kilo kontrolü yapmaları faydalı. Bazen gebelikte diyabet, hipertansiyon gibi hastalıkların ortaya çıkması bu kilo artışının daha çok olmasına neden olabilir ya da gebelik kusması şiddetli olan annelerde ciddi kilo kayıpları olabilir.

Diyetisyen kontrolünde yüksek proteinli, düşük karbonhidratlı beslenmeyle anne adayları gebeliğe hazırlanmalı, taze mevsim sebze ve meyveleri vazgeçilmez olmalı.

Sigara, alkol ya da bağımlılık yapan ilaçlar gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmak son derece önemli. Günlük düzenli yeşil çay tüketilmeli ve bol su içilmeli. Sigara, gebelikte su kesesinde erken yırtılma, gelişme geriliği, zeka geriliği, düşük doğum ağırlığı ile doğmak, gebelik zehirlenmesi denilen prekeklampsi (gebelik tansiyonu), gebelik diyabeti, bebekte astım gibi ciddi sorunlara neden olur.

Öte yandan alkol de fetal alkol sendromu denilen bir dizi patolojik tabloya neden olur. Diğer uyuşturucu maddeler de ciddi ağır anomaliler ve düşüklere neden olabilir.

Kronik bir hastalığı olup da düzenli ilaç kullanan anne adaylarının gebelik öncesinde hastalığını takip eden hekiminden izin alması, devamlı aldığı ilaçları düzenlemesi gereğinde kesmesi hatta bazen hekimi ile kadın doğum uzmanının iletişim kurması gerekebilir.

Dahili, cerrahi veya psikiyatrik kronik hastalıkları olan anne adayları genellikle riskli gebelik uzmanları tarafından da sıkı takip altında tutulmalı. Çünkü bazı hastalıklarda ilaçları kesmek mümkün olmaz ve fetüs bu nedenle yakından takip gerektirir.

Sağlam bir bebek sağlam bir bedende büyür ilkesinden yola çıkarak her anne adayı mutlaka düzenli spor yapmalı. Düzenli spor, kan basıncını dengede tutar, kas ve eklem yapısını güçlendirir.

Tüm bunlar gebelik sürecinde anne adayının değişen bedenine daha kolay adapte olmasını sağlar. Bebek de kendisine daha kolay bir doğum yatağı oluşturur. Böylece normal yoldan doğum yapmak da çok daha kolay olur. Yürüyüş, pilates, yoga ve yüzme anne adayları için erişilmesi de uygulaması da kolay sporlardır.

Çoğu kadın şikayet oluşturmayan idrar yolu enfeksiyonuna sahip. Ancak bu enfeksiyon, erken doğuma neden olarak bebeği yenidoğan yoğun bakıma mecbur bırakır. Bu nedenle anne adayları için tam idrar tetkiki ve idrar kültürü önemli testlerdendir.

Ayrıca gebelik döneminde ortaya çıkabilecek vajinal enfeksiyonlar bebekte enfeksiyona yol açabileceği gibi su kesesinin de erken yırtılmasına neden olabilir. Vajinal enfeksiyonlar ağızdan tedavi edilemeyeceği için mutlaka gebelik planlaması öncesi vajinal kültür taramaları yapılmalıdır. Gerektiğinde partner ile beraber tedavi edilmeli.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir